Jaka jest trwałość opon?

Jaka jest trwałość opon?

Wiele różnych czynników wpływa na to, jak długo opony mogą skutecznie służyć, od jakości samych opon przez sposób, w jaki o nie dbasz, po sposób jazdy i warunki, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Zrozumienie wpływu tych czynników może pomóc wydłużyć żywotność opon. Należy również wiedzieć, kiedy nadszedł właściwy czas na wymianę opon, aby zapewnić sobie bezpieczną i spokojną jazdę. Skontaktuj się z lokalnym dealerem Nokian Tyres, aby uzyskać zalecenia dotyczące wymiany opon.

Żywotność opon zwykle wynosi od 6 do 10 lat

Zwykle okres trwałości opon mieści się w przedziale od 6 do 10 lat, ale zależy od różnych czynników. Na żywotność opony wpływa na przykład jakość samej opony, właściwa konserwacja i przechowywanie, nawyki kierowcy i warunki na drodze. Wraz z upływem czasu, nawet bez istotnego użytkowania, właściwości gumy mogą ulegać zmianom w wyniku naturalnej degradacji. Guma zaczyna się zużywać, gdy wchodzi w reakcję z tlenem. Ponadto wystawianie opon na działanie silnego promieniowania UV przez długi czas może z czasem wywierać szkodliwy wpływ na gumę. Zaleca się przechowywanie opon w chłodnym, suchym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Wiek opon można określić na podstawie daty produkcji umieszczonej na boku opony. Data produkcji jest przedstawiona w postaci czterocyfrowej liczby. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji. Nie należy jednak opierać się wyłącznie o datę produkcji — należy również szukać oznak starzenia się opony. Do oznak starzenia się opony mogą należeć:

  • Pęknięcia na boku opony. Pęknięcia mogą mieć postać cienkich linii lub wzorów. Jeśli je znajdziesz, ważne jest, aby ocenić ich głębokość i skalę. Łatwiej je zauważyć, gdy opony są czyste.
  • Nierównomierne zużycie bieżnika. Opony mogą zużywać się nierównomiernie z powodu różnych czynników, w tym nieprawidłowego ciśnienia powietrza lub geometrii kół. Możesz to sprawdzić, mierząc bieżnik opony.
  • Utrata trakcji i przyczepności. Układ kierowniczy może być mniej czuły, hamowanie słabsze, a droga hamowania dłuższa.
  • Wibracje. Jeśli podczas jazdy odczuwasz stałe wibracje, może to wskazywać na zużycie opony. Takie wibracje mogą również nasilać się wraz ze wzrostem prędkości.

Jak sprawdzić zużycie opony?

Regularne sprawdzanie zużycia opon pozwala zapewnić bezpieczeństwo i wydłużyć żywotność opon. Ważne jest, aby bieżnik opony był wystarczająco głęboki, szczególnie na mokrych i śliskich nawierzchniach. Do szybkiego sprawdzenia zużycia opon można użyć metody z monetą:

  1. Weź monetę 5 złotową i wsuń ją w rowek bieżnika.
  2. Jeśli widzisz srebrną obręcz otaczającą monetę, opona jest zbyt zużyta i powinieneś wymienić ją na nową.
  3. Powtórz test dla wszystkich czterech opon.

Dokładniejsze wyniki można uzyskać, udając się z pojazdem do sklepu oponiarskiego, gdzie opony zostaną zmierzone za pomocą głębokościomierza bieżnika. Wszystkie najnowsze produkty Nokian Tyres posiadają wskaźnik bezpieczeństwa DSI, który ułatwia wizualną kontrolę stanu opon poprzez sprawdzenie głębokości bieżnika w milimetrach bezpośrednio na jego powierzchni. Gdy głębokość bieżnika jest zbyt mała lub widać widoczne pęknięcia, lub nacięcia, nadszedł czas na wymianę opon.

Sprawdzając zużycie opon zimowych, należy sprawdzić również liczbę kolców i ewentualne różnice w ich ilości między poszczególnymi oponami. Kolce wpływają na przyczepność opon na oblodzonych nawierzchniach, a nierównomierne zużycie może negatywnie wpływać na ich skuteczność.

Nokian Tyres oferuje gwarancje na wybrane opony, jeśli spełnione są odpowiednie zasady ich konserwacji. Przeczytaj więcej o naszych ograniczeniach gwarancyjnych na zestaw produktów Nokian Tyres w sekcji zgód konsumenckich.

Zwiększ żywotność opon

Odpowiednia konserwacja opon może znacznie wydłużyć ich żywotność. Oto jak zapobiegać przedwczesnemu zużyciu opon:

  • Utrzymuj zalecane ciśnienie. Zaniżone lub zawyżone ciśnienie może prowadzić do nierównomiernego zużycia opon, co skraca ich żywotność. Ciśnienie w oponach należy regularnie mierzyć, najlepiej robić to raz w miesiącu. Upewnij się, że ciśnienie powietrza w oponach jest zgodne z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu.
  • Sprawdź wyważenie. Utrzymanie prawidłowego wyważenia opon przyczynia się do ich równomiernego zużycia. Opony należy wyważać po każdym montażu oraz w przypadku zauważenia nierównomiernego zużycia bieżnika lub drgań podczas jazdy.
  • Dbaj o prawidłową zbieżność kół. Nieprawidłowo ustawione koła mogą być przyczyną nierównomiernego zużycia i skrócenia żywotności opon. Zbieżność kół należy sprawdzać przy zmianie opon, gdy pojazd ściąga na jedną stronę lub gdy wystąpi nierównomierne zużycie opon.
  • Prowadź płynnie. Staraj się unikać ostrych zakrętów, buksowania i ostrego hamowania. Agresywna jazda zużywa opony znacznie szybciej niż płynna, delikatna i proaktywna jazda.
  • Przechowuj opony we właściwy sposób. Opony należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ekstremalnych temperatur. W miarę możliwości należy umieścić opony nad ziemią i układać je pionowo, aby zapobiec ich odkształceniu.
  • Rotuj opony. Regularna rotacja opon pomaga utrzymać równomierne zużycie opon i wydłuża ich żywotność. Aby określić prawidłowy schemat rotacji opon, należy zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu.

Kiedy należy wymienić opony?

Odpowiednio dobrane opony mają kluczowe znaczenie, ponieważ wpływają na osiągi i bezpieczeństwo. Właściwa konserwacja opon znacznie wydłuża ich żywotność. Należy jednak rozważyć wymianę opon starszych niż sześcioletnie. Nowe opony należy też kupić w przypadku widocznych pęknięć lub gdy bieżnik opony jest już zbyt zużyty. Pamiętaj, że wibracje opon i słaba reakcja pojazdu na ruch kierownicą mogą być oznakami potrzeby wymiany opon.

Regularnie sprawdzaj stan opon, aby zapewnić sobie optymalną i bezpieczną jazdę. Maksymalne wydłużenie żywotności opon wymaga regularnych kontroli ich stanu, takich jak zapewnienie prawidłowego ciśnienia i ich cykliczna rotacja. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji opon mogą  one bezpiecznie służyć przez wiele lat.