Sprawdź głębokość bieżnika opon przed zimą

Sprawdź głębokość bieżnika opon przed zimą

Dobrej jakości i zadbane opony to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy zimą. Uniknij konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego i niebezpiecznych sytuacji na drodze, upewniając się, że Twoje opony zimowe nie będą zużyte, gdy nadejdzie zima. Niezależnie od tego, czy Twój samochód ma opony z kolcami, czy opony zimowe bez kolców, sprawdzaj ich stan przynajmniej przy wymianie.

Czym jest głębokość bieżnika opony?

Głębokość bieżnika opony mierzy się wzdłuż jej głównych wyżłobień. Są to szerokie bruzdy na środku bieżnika, których głębokość zmniejsza się wraz ze zużyciem opony. Wymagania dotyczące zużycia opon i minimalnej głębokości bieżnika są określone przez prawo drogowe, a kierowcy nie mają prawa pogłębiać rowków w oponach swojego samochodu w celu wydłużenia ich żywotności.

Kierowcy mogą samodzielnie sprawdzić głębokość bieżnika, na przykład za pomocą monety o nominale pięciu złotych. Opony mogą być też wyposażone w specjalny wskaźnik zużycia. Wskaźnik zużycia Nokian Tyres DSI (Driving Safety Indicator) wskazuje, kiedy opona jest zbyt zużyta i należy ją wymienić. Opony zimowe mają również symbol płatka śniegu połączony ze wskaźnikiem zużycia. Kiedy symbol ten zetrze się z oponą, oznacza to, że opona taka nie jest już bezpieczna w wymagających zimowych warunkach.

Jaka jest dostateczna głębokość bieżnika dla opon zimowych?

Minimalna głębokość bieżnika dopuszczalna przez prawo i głębokość bieżnika, która jest bezpieczna to nie to samo. Mimo że jazda na takich oponach jest wciąż legalna, mogą one być już zbyt zużyte, aby zapewnić wystarczającą przyczepność w wymagających zimowych warunkach. Ustawowo określona minimalna głębokość bieżnika dla opon zimowych wynosi 3 mm. Zaleca się jednak, aby nie jeździć na oponach zimowych, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm.

Nowe opony zimowe mają bieżnik o głębokości przekraczającej 8 mm, a w przypadku opon letnich jest to około 8 mm. Wystarczająco głębokie wyżłobienia bieżnika zapewniają bezpieczną jazdę po błocie pośniegowym i zapobiegają zjawisku aquaplaningu. W przypadku nadmiernego zużycia opon pojazd może również nie przejść obowiązkowego przeglądu technicznego.

Sezon na opony zimowe trwa od początku listopada do końca marca, a także wtedy, gdy wymagają tego warunki pogodowe lub drogowe. Odpowiednia głębokość bieżnika jest szczególnie ważna w przypadku opon zimowych, które muszą zapewniać wystarczającą przyczepność na lodzie, błocie pośniegowym i śniegu. Nawet jeśli opony mają kolce lub lamele zwiększające przyczepność, same w sobie nie są wystarczające w trudnych warunkach zimowych i na śliskich drogach.

Pomiar głębokości bieżnika opony za pomocą 5-złotówki

Nie da się dokładnie zmierzyć głębokości bieżnika opony zimowej po prostu na nią patrząc. Mimo to, sprawdzenie głębokości bieżnika jest możliwe w warunkach domowych, bez użycia specjalnych narzędzi. Wystarczy moneta o nominale pięciu złotych. Srebrna zewnętrzna krawędź monety ma 4 mm szerokości. Jeśli ta srebrna krawędź jest niewidoczna po włożeniu jej w główny rowek bieżnika opony zimowej, oznacza to, że na oponie pozostało jeszcze wystarczająco dużo bieżnika.

Wiek opon zimowych też ma znaczenie

W nowych oponach zimowych głębokość bieżnika przekracza 8 mm. Jednak sama głębokość bieżnika to nie wszystko, przez co odpowiedzialny kierowca musi również wziąć pod uwagę wiek opony. Wraz z upływem czasu właściwości mieszanki gumy bieżnika ulegają pogorszeniu.

Ogólna rekomendowana trwałość opony to 6 lat użytkowania, a całkowity wiek opony to 10 lat. Całkowity wiek można określić na podstawie daty produkcji opony, którą można odczytać z oznaczeń wytłoczonych na boku opony. Pierwsze dwie cyfry tego oznaczenia wskazują tydzień, a ostatnie dwie rok produkcji opony. Nawet jeśli od wyprodukowania opony minęło mniej niż 10 lat, jej okres eksploatacji powinien wynosić maksymalnie sześć lat. Nie zawsze jednak łatwo jest ocenić stan opon wyłącznie na podstawie ich wieku, a przyczepność i właściwości jezdne opony mogą ulec znacznemu pogorszeniu nawet przed upływem sześciu lat.

Dobrą metodą na wydłużenie żywotności opon zimowych jest montowanie ich na różnych kołach za każdym razem, gdy opony są zmieniane z letnich na zimowe i z powrotem. Zwykle opony na napędzanej osi zużywają się około dwa razy szybciej niż opony obracające się swobodnie. Dzięki temu terminowa rotacja opon znacznie wydłuża ich całkowity przebieg.

Zimowe abc kierowcy

  • Obowiązują minimalne wymagania dotyczące głębokości bieżnika opon. Dla opon letnich wynosi ona 1,6 mm, a dla opon zimowych 3 mm, ale może się to różnić w zależności od kraju. Dlatego zawsze sprawdzaj lokalne przepisy i regulacje. Sprawdź też wymagania, jeśli planujesz podróż do innych krajów zimą. 
  • Nawet jeśli głębokość bieżnika opony nadal spełnia wymogi prawa, to właściwości zwiększające bezpieczeństwo zarówno opon letnich, jak i zimowych zaczynają się pogarszać wraz z ich zużyciem. 
  • Głębokość bieżnika można sprawdzić w domu, na przykład za pomocą monety o nominale pięciu złotych. Opony mogą być także wyposażone we wskaźnik zużycia, który informuje o głębokości bieżnika. 
  • Poza głębokością bieżnika opon, na ich stan i bezpieczeństwo wpływa także rok produkcji i okres eksploatacji. 
  • Sprawdź oznaczenia opon. Opony zatwierdzone do użytku zimą mają oznaczenie UE określające przyczepność na śniegu i lodzie. 

 

 

Należy pamiętać, że obowiązkiem kierowcy jest upewnienie się, że opony są bezpieczne i odpowiednie dla jego pojazdu oraz przestrzeganie wytycznych producenta pojazdu dotyczących prawidłowego użytkowania i konserwacji. W celu uzyskania szczegółowych porad należy skonsultować się z najbliższym Nokian Tyres dealer dealerem lub producentem pojazdu.