Ciśnienie w oponach zimowych

Ciśnienie w oponach zimowych

Wartość ciśnienia w oponach wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i trwałość opon. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza i utrzymywać je na zalecanym przez producenta poziomie. Również temperatura odgrywa rolę w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach. Weź to pod uwagę, zwłaszcza w zimne dni i dostosuj ciśnienie w oponach zimowych do mroźnych warunków.

Zimą stosuj wyższe ciśnienie w oponach

Temperatura ma bezpośredni wpływ na ciśnienie w oponach: wraz ze spadkiem temperatury spada ciśnienie w oponach. W przypadku opon do samochodów osobowych ciśnienie w oponach spada o około 0,1 bara na każde dziesięć stopni temperatury. Dlatego w oponach zimowych zaleca się stosowanie ciśnienia o 0,2 bara wyższego niż w oponach letnich.

Producenci samochodów często podają oddzielne zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach letnich i zimowych. Jeśli jest to możliwe, należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli producent nie podał oddzielnego zalecanego ciśnienia dla opon zimowych, należy dodać 0,2 bara do zalecanego ciśnienia powietrza w oponach letnich. Zalecenia dotyczące prawidłowego ciśnienia powietrza można znaleźć w tych miejscach:

  • Na drzwiach po stronie kierowcy
  • Na naklejce na korku wlewu paliwa
  • W instrukcji obsługi pojazdu
  • W przewodniku producenta pojazdu

Regularnie mierz ciśnienie w oponach, zwłaszcza zimą

Wartość ciśnienia w oponach stopniowo spada w każdych warunkach, ale jest to szczególnie widoczne przy niskich i zmiennych temperaturach. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach, aby utrzymać je na właściwym poziomie. Warto również sprawdzać ciśnienie w oponach podczas jazdy z dużym obciążeniem lub podczas dłuższej podróży. Pamiętaj, że jeśli poruszasz się po różnych krajach europejskich, przepisy dotyczące opon zimowych mogą się różnić w zależności od kraju.

Aby uzyskać możliwie wiarygodny wynik, ciśnienie należy mierzyć na zimnych oponach. Opony nagrzewają się podczas jazdy, dlatego zaleca się mierzenie ciśnienia powietrza jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Najlepiej mierzyć ciśnienie, gdy samochód nie przejechał więcej niż kilka kilometrów.

Warto również pamiętać, że w przypadku mierzenia ciśnienia w oponach na przykład w ciepłym garażu, może ono pozostać zbyt niskie w stosunku do temperatury powietrza na zewnątrz. Podczas gdy temperatura w garażu może wynosić około +20°C, a na zewnątrz może to być przykładowo -10°C, więc różnica temperatur wynosi już 30°C. W takim przypadku ciśnienie powietrza w oponie zmieni się o 0,3 bara i o tyle powinno być wyższe.

Niskie ciśnienie w oponach przyczyną problemów

Zbyt niskie ciśnienie w oponach może być przyczyną różnych problemów. Niedopompowane opony zaczynają się nierównomiernie zużywać, co skraca ich żywotność. Jazda na niedopompowanych oponach zwiększa też zużycie paliwa. Ponadto niedopompowane opony wpływają negatywnie na reakcję układu kierowniczego i ogólne wrażenia z jazdy.

„Ludzie często pytają, dlaczego opony „podskakują” podczas jazdy przy bardzo niskich temperaturach. Dzieje się tak, ponieważ ciśnienie powietrza znacząco spada, a opona przymarza lub schładza się na tyle, że powstaje trwałe wgniecenie. W takiej sytuacji opona traci swój kształt i przestaje być okrągła, dopóki się odpowiednio nie rozgrzeje. Aby uniknąć tego typu problemów, zaleca się stosowanie nieco wyższego ciśnienia” - mówi Matti Morri, kierownik działu technicznej obsługi klienta w Nokian Tyres.

Zbyt niskie ciśnienie dodatkowo wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. W wymagających zimowych warunkach bezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Dopasowując ciśnienie w oponach do warunków panujących zimą, jeździsz bezpiecznie i obniżasz zużycie paliwa. Jednocześnie żywotność opon rośnie. Trwałość opon wydłuża również ich prawidłowe przechowywanie — przechowuj więc opony w suchym, chłodnym i chronionym przed światłem miejscu.

Kontroluj stan opon

Twoje opony zimowe zużywają się równomiernie, gdy ich ciśnienie utrzymuje się na zalecanym poziomie. Możesz monitorować zużycie opon, mierząc głębokość bieżnika. Gdy głębokość bieżnika jest większa, opony lepiej odprowadzają błoto pośniegowe. Opony napędowe pojazdu zazwyczaj zużywają się nieco szybciej niż opony, które obracają się swobodnie. Dlatego osoby, które sporo jeżdżą, powinny co jakiś czas zamieniać opony miejscami, aby wyrównać ich zużycie. Gdy opony stają się zbyt zużyte, nadchodzi czas na nowy komplet opon zimowych.

Zgodnie z prawem głębokość bieżnika opon zimowych musi wynosić co najmniej 3 mm, ale wartość ta może różnić się w zależności od kraju. Jednak bezpieczeństwo opon ulega znacznemu pogorszeniu jeszcze przed osiągnięciem minimalnych limitów. Nowe opony zimowe warto kupić najpóźniej wtedy, gdy głębokość bieżnika osiągnie 4 mm. Jeśli zimą wykorzystujesz opony z kolcami, oprócz głębokości bieżnika monitoruj stan i ilość kolców:

„W dzisiejszych czasach zima nie oznacza automatycznie, że na drogach zawsze będzie śnieg czy lód. Podczas jazdy zimą po suchym asfalcie kolce mogą zużywać się szybciej niż otaczająca je guma. To z kolei osłabia przyczepność opony, zwłaszcza na lodzie. Gdy robi się chłodniej, a na drogach pojawia się śnieg i lód, zużyte kolce mogą być przyczyną problemów z przyczepnością. Sprawia to, że kontrolowanie samochodu na śliskiej nawierzchni staje się trudniejsze”, wyjaśnia Morri.

Gdy liczba kolców w oponach zmienia się o więcej niż 25 procent, oznacza to, że nadszedł czas na zakup nowych opon zimowych. Polecamy opony z kolcami Nokian Tyres Hakkapeliitta 10, które zapewniają ekstremalne bezpieczeństwo nawet w najbardziej wymagających sytuacjach.

Bezpieczna jazda zimą

Stan opon musi być dobry, aby jazda mogła być bezpieczna. Poniższe wskazówki pomogą utrzymać opony w dobrym stanie przez dłuższy czas:

  • Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza. Mierz ciśnienie powietrza na zimnych oponach, a zimą zwiększaj je o 0,2 bara.
  • Prowadź przewidywalnie i spokojnie. Unikaj niepotrzebnego gwałtownego hamowania, nagłego przyspieszania i agresywnych ruchów kierownicą.
  • Przechowuj opony we właściwy sposób. Opony nie zniszczą się, jeśli będą przechowywane w ciemnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Po przechowywaniu należy sprawdzić ciśnienie powietrza.

Prowadzenie samochodu zimą może być trudnym wyzwaniem ze względu na wymagające warunki. Dlatego dbanie o ciśnienie powietrza i stan opon jest szczególnie ważne. Pamiętaj, aby sprawdzać stan opon i kupować nowe, gdy ich bezpieczeństwo zaczyna się pogarszać. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczną i pewną jazdę w każdych warunkach.