Czym charakteryzują się opony całoroczne?
Opona całoroczna to rodzaj opony samochodowej, której twórcy starają się połączyć najlepsze cechy opony letniej i opony zimowej w jednym produkcie. Dzięki temu taka opona nie musi być co pół roku zmieniana i jak wskazuje jej nazwa, może służyć przez cały roku.
Stworzenie takiej opony nie jest zadaniem łatwym i nie każdy producent jest w stanie z tym zadaniem sobie poradzić. Dlatego jeszcze ważniejsze, niż w przypadku innych rodzajów opon, jest to, aby wybierać produkty sprawdzonych producentów.
Opona całoroczna musi być po pierwsze wykonana z takiej mieszanki gumy, która w zimie zachowa odpowiednią miękkość, tak jak opony zimowe, a jednocześnie latem nie zmięknie na tyle, żeby się nadmiernie zużywać.
Po drugie bieżnik opony musi być zaprojektowany na tyle sprytnie, że będzie w stanie zapewniać idealną przyczepność na suchym i ciepłym asfalcie, ale jednocześnie mieć odpowiednie rowki, które będą odprowadzały wodę i błoto pośniegowe.
Jakie są zalety opon całorocznych?
Podstawowymi zaletami opon całorocznych jest wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki nim nie musisz każdej jesieni i wiosny pamiętać o zmianie i zastanawiać się, czy to już dobry moment na wymianę, czy należy jeszcze poczekać.
Opona całoroczna to nie tylko spokojniejsza głowa, ale również pełniejszy portfel. Wymiana opon kosztuje, a trzeba to robić dwa razy do roku. Nie zapominajmy też o przechowywaniu samych opon. W tym przypadku mamy do wyboru zagracić swój dom, czy, co gorsza, mieszkanie, albo co roku płacić kolejne kilkaset złotych za ich przechowywanie.
Zaletą opony całorocznej jest też jej uniwersalność. Idealnie sprawdza się w okresach przejściowych pomiędzy latem a zimą, w których warunki potrafią się błyskawicznie zmieniać.
Zaleta ta wydaje się mieć coraz większe znaczenie przy obecnych zmianach klimatu. Wspomniane okresy przejściowe są coraz dłuższe, a pogoda coraz bardziej nieprzewidywalna. Dobrze mieć więc oponę, która jest gotowa na każde warunki.
Wady opon całorocznych
Musisz jednak pamiętać, że fakt posiadania opon całorocznych nie zwalnia cię z obowiązku dbania o opony i koła.
Musisz pamiętać, że podczas wizyt w warsztacie samochodowym wiosną i jesienią, mechanik nie tylko zmienia opony, ale również wyważa koła, tak, aby nie pojawiały się na nich drgania, które mogłyby uszkodzić zarówno samo koło, jak i inne elementy zawieszenia. Dlatego, jeśli jeździsz na oponach całorocznych, to raz na pół roku odwiedź warsztat i poproś o sprawdzenie wyważenia kół.
Kolejną rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest ciśnienie w oponach. Zmiany temperatury, jakie towarzyszą zmieniającym się porom roku, wpływają na ciśnienie powietrza w oponach. Dlatego polecamy nie rzadziej niż co pół roku wizytę na stacji benzynowej połączyć z prewencyjnym sprawdzeniem ciśnienia. Najlepiej robić to kiedy zmienia się temperatura, choć najprawdopodobniej przypomni ci o tym czujnik zamontowany w samochodzie.
Są też wady opon całorocznych, które wynikają bezpośrednio z filozofii, która za nimi stoi. Mówi się, że kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. To powiedzenie nie do końca sprawdza się w przypadku opon całorocznych, ale jest w nim ziarenko prawdy.
Są zastosowania, dla których opona całoroczna sprawdzi się idealnie, ale są też takie, gdzie nie ma ona racji bytu. Więcej na ten temat dowiesz się, czytając kolejne akapity.
Kto powinien pozostać przy oponach letnich i zimowych?
Opona całoroczna jest wygodnym rozwiązaniem, z którego wiele osób chciałby skorzystać, ale jednak nie każdy powinien. Opony całoroczne nie są w pełni przystosowane do jeżdżenia po śniegu, szczególnie w terenach górzystych.
Jeśli więc zdarza ci się wyjeżdżać zimą w góry, chociażby na narty lub robisz długie trasy i nie możesz mieć pewności, w jakim terenie się znajdziesz, to lepiej na zimę wybierz opony zimowe.
Podobnie jest w drugą stronę. Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie lub spędzasz lato na południu, to wybieranie opon całorocznych nie ma sensu. Opony letnie są wykonane z gumy dostosowanej do wysokich temperatur i wolniej się zużywają w takich warunkach.
Kto powinien wybrać opony całoroczne?
Idealny balans pomiędzy oponą zimową a oponą letnią docenią osoby, które same balansują pomiędzy tymi dwiema porami roku i chcą zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy. Przy obecnym klimacie, tak naprawdę większość z nas jest w takiej sytuacji.
Kto z nas mieszka bowiem w górach i systematycznie jeździ po śniegu? Większość Polaków żyje w miastach, w których trudno o drogi pokryte śniegiem, a jeśli ten już spada, to szybko jest usuwany przez pługi.
Opony całoroczne sprawdzą się więc idealnie u osób, które najczęściej przemieszczają się na małe dystanse, głównie w terenie miejskim i dobrze utrzymanym wiejskim, małymi i średnimi samochodami oraz cenią sobie innowacyjność.
Można więc odnieść wrażenie, że opona całoroczna idealnie wpasowuje się w klimat aktualnie panujący w naszym kraju i sposobu, w jaki duża część z nas się porusza.