wto września 20 06:08 2022 w kategoriach Nowości produktowe, Aktualności firmowe

AQUAPLANING: KILKA MILIMETRÓW GŁĘBOKOŚCI BIEŻNIKA MOŻE STANOWIĆ OGROMNĄ RÓŻNICĘ DLA BEZPIECZEŃSTWA

Z końcem sezonu letniego kierowcy mogą napotykać gwałtowne, intensywne burze, które mogą błyskawicznie zamienić fragmenty dróg w strefy wysokiego ryzyka, grożące niebezpieczeństwem aquaplaningu. Producent opon Nokian Tyres wyjaśnia, na co należy udawać w sezonie deszczowym i dlaczego tylko kilka milimetrów bieżnika może powodować ogromną różnicę.

Aquaplaning to prawdziwe zagrożenie podczas deszczowej pogody. Gdy tylko bieżnik traci możliwość odprowadzania całej wody z miejsca styku opony z drogą, pod oponą tworzy się poduszka wodna. Powoduje to, że opony tracą przyczepność, a kierowca traci kontrolę nad pojazdem.

 

- W takiej sytuacji kierowca może w jednej chwili zostać bezradnym pasażerem, bez żadnej kontroli nad pojazdem. Jednak najważniejsze to zachować spokój i nie hamować gwałtownie. Najlepiej jest zdjąć nogę z gazu, pozwolić, by samochód powoli wytracił prędkość i uważnie obserwować kierunek ruchu. Jak tylko poczuje się, że opony odzyskały kontakt z drogą, można zacząć stopniowo znowu przyspieszać – mówi Martin Dražík, Product Manager na Europę Środkową w Nokian Tyres.

 

Nawet przy dobrych oponach istnieje realne zagrożenie aquaplaningiem, ale przy zużytych jest ono prawie pewne. Dlatego ważne jest znać stan i jakość opon w swoim samochodzie. Zasadniczo obowiązuje zasada, że im mniejsza głębokość bieżnika, tym większe prawdopodobieństwo, że opony stracą przyczepność na mokrej nawierzchni. Dlatego jazda na zużytych oponach stanowi duże ryzyko, zwłaszcza w deszczu, kiedy droga hamowania jest znacznie dłuższa. W ten sposób można stać się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla wszystkich wokół.

 

Kierowcy, którzy zwlekają z zakupem nowych opon, powinni poświęcać jeszcze większą uwagę właściwej konserwacji dotychczasowych, aby ich zabezpieczenia wytrzymały jak najdłużej. Ryzyko aquaplaningu można zmniejszyć, stosując opony z bieżnikiem co najmniej 4 mm. Jak tylko głębokość bieżnika spadnie poniżej tej wartości, ochrona przed tym niebezpiecznym zjawiskiem znacznie się pogorszy. Ważne jest także właściwe ciśnienie w oponach.

 

W naszych oponach wprowadziliśmy kilka innowacji, które upraszczają bezpieczną jazdę i obserwację ich stanu. Należy do nich o patentowany Wskaźnik Bezpieczeństwa Jazdy (Driving Safety Indicator), pozwalający kierowcy natychmiast, gołym okiem zobaczyć, ile milimetrów bieżnika zostało na każdej z opon – dodaje Dražík.

 

Ważne jest przewidywać niebezpieczne sytuacje 

Silny deszcz i zły stan opon to niedobra kombinacja. Podobnie zbyt szybka jazda podczas złej pogody sprawia, że samochód jest bardziej narażony na aquaplaning, nawet jeżeli ma się dobre opony. W silnym deszczu może być konieczne ograniczenie prędkości nawet o 15–20 km/h, aby bieżnik był w stanie wypompować całą wodę spomiędzy opony i drogi.

 

 Nie rozumiem, dlaczego tyle osób jeździ w koleinach na drogach, nawet w deszczu. Właśnie tam ryzyko aquaplaningu jest najwyższe. Jazda w koleinach prowadzi także do szybszego zużycia opon, bo asfalt jest tam znacznie bardziej szorstki. To kolejny powód, dla którego lepiej jest jechać poza koleiną – zauważa Martin Dražík z Nokian Tyres.

 

Testy przeprowadzone przez fińskie czasopismo Mootori (03/2020) wykazały, że w przypadku zużytych opon aquaplaning zaczynał się przy prędkości nawet 15 km/h niższej niż w przypadku nowych. Wśród najlepszych z testowanych opon nowa opona zaczynała aquaplaning przy 90,4 km/h, podczas gdy opona zużyta do 3,5 mm już przy około 75 km/h. Oprócz głębokości bieżnika należy także sprawdzać ciśnienie w oponach. Niskie ciśnienie zwiększa ryzyko aquaplaningu. Sprawdzanie ciśnienia w oponach i w razie konieczności korygowanie go do właściwego poziomu to podstawowy środek bezpieczeństwa, z którego można skorzystać na najbliższej stacji paliw i który nic nie kosztuje.

 

Wskazówki na temat radzenia sobie z ryzykiem aquaplaningu

  • Należy sprawdzać stan opon przed każdą podróżą, utrzymywać odpowiednie ciśnienie i dbać o to, by głębokość bieżnika wynosiła co najmniej 4 mm, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy.
  • Należy przed rozpoczęciem jazdy sprawdzać prognozę pogody i przewidywać niebezpieczne sytuacje, takie jak ulewne ulewy czy burze z piorunami.
  • Nie jeździć w koleinach podczas deszczu.
  • W razie silnego deszczu lub ulewy zredukować prędkość jazdy o co najmniej 20 km.
  • Zachować odpowiednią odległość od pojazdów z przodu.
  • W razie wystąpienia aquaplaningu zachować spokój, zdjąć nogę z gazu i pozwolić, aby samochód zwolnił, aż ponownie da się poczuć kontakt między oponami a drogą, utrzymać kierunek jazdy.

 

 

Zdjęcia:

Pobierz zdjęcia

 

Więcej na ten temat:

Uwaga na aquaplaning

Niebezpieczeństwo aquaplaningu

 

Dalsze informacje:

Jaroslav Nálevka, PR Consultant, 00420 725 865 874,

[email protected]

Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 866,

[email protected]