Od 2012 roku etykieta UE pomaga kierowcom porównać opony oferowane na rynkach UE. Etykieta jest podobna do oznaczeń klasy energetycznej stosowanych w branży AGD i klasyfikuje opony pod kątem bezpieczeństwa i efektywności paliwowej. Etykieta zawiera dane przyczepności na mokrej nawierzchni, hałasu toczenia oraz efektywności paliwowej opony, jak również przyczepności na śniegu i lodzie w przypadku opon zimowych. Wszystkie wartości na etykiecie podano w oparciu o zharmonizowane metody testów, takie same dla wszystkich producentów, których produkty dostępne są na rynkach UE. Etykieta dotyczy opon letnich, całorocznych i zimowych bez kolców do samochodów osobowych, SUV, pick-up, dostawczych i autobusów.
ETYKIETA MA ZA ZADANIE UŁATWIĆ WYBÓR BEZPIECZNIEJSZYCH I OPON O LEPSZEJ EFEKTYWNOŚCI PALIWOWEJ
Etykieta ma pomóc w podjęciu świadomej decyzji o wyborze nowych opon. Informacje na etykiecie odnoszą się jej bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni, na śniegu i lodzie, wpływu na zużycie paliwa, jak również zewnętrznego hałasu toczenia w trakcie jazdy. Dane na etykiecie ułatwiają wybór opony dopasowanej do potrzeb użytkownika.
To, na co należy zwrócić uwagę czytając dane na etykiecie, zależy od najczęstszych warunków jazdy oraz od tego, czy szukasz opon letnich czy zimowych. Na przykład przyczepność na mokrej jezdni jest równie ważna przy wyborze opon letnich tam, gdzie często pada, jak przy wyborze opon zimowych do jazdy w regionie, w którym panują łagodne, deszczowe zimy. Analogicznie wartość przyczepności na mokrej jezdni opon zimowych, które mają służyć do jazdy w surowych warunkach, na lodzie i ubitym śniegu, nie jest tak istotna jak przyczepność na śniegu i lodzie.
Choć oznaczenia opon ułatwiają porównanie poszczególnych modeli, przed wyborem opon warto również skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą, wyszukać wyniki niezależnych testów magazynów motoryzacyjnych oraz informacje na stronie producenta.