System monitorujący ciśnienie w ogumieniu, czyli TPMS

Nowa dyrektywa UE nakłada obowiązek zastosowania automatycznej kontroli ciśnienia w oponach, czyli systemu TPMS, w który muszą zostać wyposażone wszystkie nowe samochody.  System TPMS (system monitorujący ciśnienie w ogumieniu) przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach oraz mniejszego zużycia paliwa. 

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma znaczący wpływ na właściwości jezdne pojazdu i żywotność opony.  Właściwe ciśnienie opon oznacza wysoki komfort jazdy, precyzyjną sterowność opon, ich lekkie toczenie i mniejsze zużycia paliwa. 

Istnieją dwa typy systemu monitorującego ciśnienie w oponach i spełniającego odpowiednie wymogi, bezpośredni i pośredni.  W systemie bezpośrednim czujniki ciśnienia montowane są w każdej oponie. System pośredni wykorzystuje czujniki prędkości opon współgrających z systemem blokowania kół (ABS) i polega na wykryciu różnic w ilości obrotów i prędkości opon.  Decyzję o wyposażeniu pojazdu w jeden z systemów podejmują producenci samochodów.

Uchwała dotycząca obowiązku systemu TPMS wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2014 roku i dotyczy wszystkich pojazdów homologowanych po 1.11.2012 i nowych aut sprzedawanych po 1.11.2014.  Przepis ten nie ma zastosowania do posiadaczy starszych samochodów. Tak więc, jeśli będący w użyciu, zarejestrowany samochód nie jest wyposażony w system kontroli ciśnienia, nie ma potrzeby instalacji czujników.

Często zadawane pytania temat systemu TPMS: http://vianor.pl/informacja-o-oponie/tpms-system/tpms-faq/