Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych w Europie

Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych w Europie

Poznaj najważniejsze europejskie przepisy w zakresie stosowania opon zimowych.

Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych różnią się w poszczególnych krajach. W kilku państwach, na przykład w Wielkiej Brytanii i Danii, brak jakichkolwiek regulacji prawnych w tym zakresie.

W większości państw zimowe opony są obowiązkowe w określonych miesiącach lub w zimowych warunkach atmosferycznych. Korzystanie z łańcuchów wymagane jest na wybranych obszarach lub odcinkach dróg.

Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych w Europie


Udając się zimą za granicę, kierowcy powinni się odpowiednio wcześniej zapoznać z miejscowymi przepisami, by uniknąć problemów na skutek użycia niewłaściwych opon.

Oznakowanie opon

W Europie, w zależności od kraju i panujących warunków, można stosować opony zimowe z lub bez kolców, ewentualnie opony całoroczne.

Bezpieczne opony zimowe (z lub bez kolców) oznakowane są symbolem płatka śniegu (znanym również pod skrótem 3PMSF - 3 górskie szczyty z płatkiem śniegu), który coraz częściej zastępuje obecne oznakowanie opon zimowych literami M+S.

Dziś oznakowanie M+S jest w niektórych krajach niewystarczające. Na przykład w Niemczech ustawowo wymagane jest oznakowanie opony zimowej symbolem płatka śniegu, który zastąpił litery M+S również w krajach skandynawskich.

Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych w Europie

Opony bez kolców czy z kolcami?

Opony zimowe bez kolców zaprojektowane do użytku w Europie Środkowej to świetny wybór na łagodną, deszczową zimę. W krajach skandynawskich zimy bywają zwykle o wiele ostrzejsze, a na jezdniach zalega duża ilość śniegu, lodu i przechłodzonej wody. W takich warunkach niezbędne są opony zimowe bez kolców zaprojektowane do użytku w krajach skandynawskich. Opony bez kolców zapewniające bezpieczeństwo zimą, przeznaczone na rynek środkowoeuropejski i skandynawski, oznaczone są symbolem płatka śniegu. Aby odróżnić skandynawskie opony bez kolców od europejskich, producenci opon pracują obecnie nad oznakowaniem Ice Grip.

Opony zimowe z kolcami są popularne w krajach skandynawskich, ale zakazane na przykład w Niemczech i w Polsce. W niektórych państwach samochody na oponach z kolcami obowiązują inne ograniczenia prędkości , a o stosowaniu kolców musi informować odpowiednia naklejka na pojeździe.

Łańcuchy śniegowe w samochodzie

W niektórych krajach europejskich, na wybranych odcinkach dróg łańcuchy śniegowe są zalecane, a nawet wymagane. Znaki drogowe informujące o obowiązku stosowania łańcuchów można spotkać na przykład w górzystych regionach Austrii i Szwajcarii. Gdzie indziej wystarczy posiadać w samochodzie komplet łańcuchów.

W większości krajów europejskich minimalna wymagana ustawowo głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Nokian Tyres zaleca wymianę opon zimowych przy głębokości 4 milimetrów. Poniżej tej wartości opona nie zapewnia wystarczającej sterowności.

Pytaj o opony zimowe wypożyczając samochód

Wypożyczenie samochodu na miejscu jest korzystnym rozwiązaniem dla tych, którzy niechętnie pokonują długie trasy. Rezerwując samochód należy zapytać o zimowe opony. Za odpowiednie wyposażenie pojazdu zawsze odpowiedzialny jest jego właściciel.

Znajdź odpowiednie dla siebie opony

Na poniższej mapce znajdziesz szczegóły dot. stosowania opon zimowych w różnych krajach. Więcej informacji o przepisach dotyczących opon znajdziesz na stronach krajowych związków motorowych.

Przepisy dotyczące stosowania opon zimowych w Europie