Rekordowa próba pozwoliła zgromadzić i wykorzystać wiele różnych danych dzięki zaangażowaniu w projekt firmy Myontec Oy, która specjalizuje się w inteligentnej odzieży i monitorowaniu pracy mięśni, oraz producenta elektroniki sportowej, firmy Polar Electro Oy.
– Zaangażowaliśmy się bez wahania widząc, że próba bicia rekordu ma solidne podstawy i oparta jest o wszechstronny, dobrze zaplanowany trening. Produkty Polar są od lat używane w przestrzeni kosmicznej i w bolidach Formuły 1, więc pomiar próby pobicia rekordu potraktowaliśmy jak kolejne wyzwanie, mówi Smart Coaching Manager Ville Uronen ze spółki Polar.
"Zaangażowaliśmy się bez wahania widząc, że próba bicia rekordu ma solidne podstawy i oparta jest o wszechstronny, dobrze zaplanowany trening. "
Jussi, zgodnie z planem, nie zaczął zbyt ostro. Dane spływające z wielu czujników do jednostki mierzącej parametry Jussiego były na żywo przesyłane do analizy za pomocą najnowocześniejszej technologii radiowej IoT.
Najwyższy puls Jussiego w trakcie bicia rekordu był bardzo niski, zaledwie 164 uderzenia na minutę, choć na pierwszych stu metrach prędkość wzrosła chwilowo do 10,4 km/h. Aktywność mięśniowa kształtowała się na poziomie 41% zmierzonej wartości maksymalnej. Około połowy dystansu Jussi wykorzystywał 35% siły swoich mięśni.
- Poziom aktywności był wyższy dla lewej strony, dla przednich i tylnych mięśni uda oraz mięśni pośladkowych, co wskazuje na równowagę mięśniową, ale może również wynikać z faktu, że tor był okrągły, mówi ekspert Heidi Jarske z firmy Myontec.